остання любов поета

Предки Шевченка

Родинне дерево Шевченка дуже велике та вкрай цікаве.Родинне дерево Шевченка - предки Тараса Шевченка

Відомо, що предки Шевченка були козаками – несли службу у війську запорізькому та були учасниками визвольних війн та повстань.

Так, за згадками родичів Тараса, прадід Андрій Безрідний - Був виходцем з низового козацтва, який із Запорожської Січі переїхав у Керелівку (зараз Шевченкове, інша назва села - Кирилівка). Згодом одружився на Єфросинії Іванівні Шевчисі.,
Так у Керелівці з'явилася сім'я Шевченків. Згодом пара народила трьох синів Олексу, Кіндрата та Івана. (Це саме той дід Іван який мав величезний вплив на майбутнього поета.) Іван був одружений тричі, мав восьмеро дітей. Один з синів - Григорій і був батьком Тараса Шевченка.

По лінії матері Тараса предками були Яким і Параска Бойки, що проживали в сусідньому селі Моринці.

Мати Тараса, Катерина Якимівна Бойко, була родом з села Моринці, а батько, Григорій Іванович Шевченко, з села Кирилівка. Батьки майбутнього поета були кріпаками у поміщика Василя Енгельгарда. Коли вони одружилися, Григорію було 21 рік, а Катерині – 19.

Сімя Шевченка в Кирилівці та Моринцях

Перед тим, як подружжя переїде в село Кирилівка, проходить вісім років з їх одруження та два роки з моменту народження Тараса. В Моринцях вони жили у хаті діда Івана, але через те, що в тісній оселі жило тринадцять чоловік, Григорій Шевченко вирішує переїхати разом з сім’єю в село Моринці, де тимчасовим їх будинком стає будинок заарештованого і відісланого у Сибір кріпака Колесника. У Моринцях народжується старший брат Микита і сам Тарас. Коли Колесник втік з заслання і повернувся до своєї хати, родина Шевченків змушена була переїхати до Кирилівки, в куплену хату у селянина Тетерюка. Саме Кирилівку пізніше майбутній поет буде згадувати як місце, де він народився і провів своє дитинство.
Приблизно в дев’ять років життя Тараса змінюється найбільше – його сестра Катерина, яка доглядала за ним, виходить заміж і переїжджає в інше село, а потім ще помирає мати. Григорій Іванович, батько Тараса, залишається один з дітьми, але незабаром вирішує одружитися вдруге, щоб діти були не без догляду, а в будинку була господиня. Мачуха Тараса Григоровича, Оксана Терещенко, також була вдовою, мала трьох дітей та володіла дуже сварливою вдачею, тому з того часу в будинку завжди були сварки між мачухою та батьком, ворожнеча та бійки між дітьми. Мачуха могла підіймати руку на дітей чоловіка по наклепам своїх дітей, її відношення до них було суворим, а часом і жорстоким.
Коли Тарасу тільки виповнилося дванадцять років, помирає його батько. Батько Тараса вважав, що сину з його спадщини нічого не треба – або він з нього вийде добра людина, або він буде великим ледащом.
Кажуть, що після смерті батька, мачуха всіма способами намагалася вижити Тараса з батьківського будинку.

Нащадки Шевченка

В Тараса Шевченка було 23 племінники, близько 90 Внучатих племінників, Та більше як сотня правнуків. Більшість з них зустрічались в 1995 році в Каневі.