Опис картини "Селянська родина":

В цьому реалістичному, далекому від академічних канонів полотні Шевченко відтворив родинну сцену біля хати: молоде подружжя втішається першими кроками своєї дитини.

Рік створення 1843

“…хочу рисувать нашу Україну. Я нарисую її в трьох книгах, а в першій будуть види, чи то по красі своїй, чи по історії прикметні, а в другій теперішній людський бит, а в третій історію”.

(Т. Г. Шевченко, з одного з листів до товариша)

Розмір: 60 × 72,5
Виконана: техніка олія.
Дата створення: 1843 р
Місце створення: Україна

Опис картини


На картині зображена селянська родина - мати, тато, їх маленький синочок, дідусь та собака. Видно, що мати намагається втримати сина, який ступає своїми першими кроками. Здається, що радіють всі, навіть пес. Але в очах батька можна побачити чи то смуток, чи то хвилювання.
На задньому плані Шевченко зобразив старенького дідуся.

Ф. Ернст у дослідженні “Шевченко - як маляр на тлі його доби”, так описував картину: “Ми знаємо фактично одну досить велику картину олійними фарбами цієї доби - яку умовно називаємо “селянською родиною около хати” - що присвячена селянському побутові. Вона змальовує селянина, що сидить на призьбі коло хати; до нього підходить жінка, серед них - дитина, праворуч - собака. Ліворуч, за рогом хати - старий селянин.
Композиція побудована за всіма приписами академічного майстерства - посередині центральна група, що утворює “вузол”, майже кругла, ще й за своїм центральним стрижнем - постаттю дитини; постати статичні. Косо взятий задній плян - стіна хати з глибокою тінню від піддашшя - відкриває в кінці далекий плян - сільську вулицю.
Це - вже від жанрового мистецтва венеціянової школи, від любові до interieurs’ів. Бічний світ кидає плями на обидві постаті батьків й на сіну хати. Решта - в полу тонах, або у глибокій тіні. Колорит теплий, прозорий, писаний лесировками.
Це - краща з жанрових річей Шевченкових. Вона цілком самостійна в композиції, не має чогось подібного серед інших творів тогочасного українського малярства, просякнута тим теплим почуттям до селянства, якого бракує всім іншим, як сучасних Шевченкові, так і наступним українським жанристам.
На її недолік треба поставити, що картина ця, звичайно, писана не з натури, хоч би й ідеалізованої, як у Венеціянова. Звідси її ідилічність, далека від справжнього життя тогочасного кріпацтва.”

(За передмовою Ірини Ходак до Дослідження федора Ернста)

Справа внизу цієї картини був невеликий підпис “Шевч”. Виявлені залишки напису були влітку 1928 р., під час реставрації, але відновити підпис до кінця, нажаль, не вдалось. (дата реставрації за Іриною Ходак)

Історія створення картини

В 1843 р. Тарас Григорович виїхав з Петербурга і поїхав подорожувати мальовничою Україною. Так вразила його рідна земля, що саме під час цієї подорожі митець створив картину “Селянська родина”. (Картина датується 1843 роком, проте точна дата створення її невідома)
Цікаво, але на картині так підібрані відтінки фарб, що вона вмить зачаровує своєю домашньою атмосферою та переносить нас в одну з українських сімей. Ненароком згадується рядок з вірша Т.. Шевченка “...сім”я вечеря коло хати, вечірня зіронька встає”, хоча між цими двома витворами мистецтва немає майже нічого спільного, все ж таки, атмосфера в них схожа.

Попередні версії картини

Взагалі, до того, як отримати остаточний варіант Селянської родини, Шевченко неодноразово створював прототипи картини - начерки.
Один із перших начерків датується 1843 року, зроблений він був олівцем:


Більш чіткіше, мабуть, став уявляти собі Тарас Григорович, як мала б виглядати його картина. Тому, другий начерк, який теж був намальований олівцем, мав виразніший силует. Також, справа на папері можна розгледіти нарис картини “Сліпий”, або “Невольник”, а зверху текст “1716 року Стороженко / А. Г. Сот. Иче 148 / отець Иванъ Смирницький”.


Третій ескіз начерку був найбільш схожим до остаточного варіанту картини, але на ньому зображено більше людей.

 

Власники та картина сьогодні

Картина мала багато власників, серед яких був В. Й. Єзучевський (Петербурзький чиновник та товариш Шевченка). Зі спогадів, картина була намальована саме для нього, але пізніше М. М. Лазаревський в своєму листі до Тараса Григоровича пише, що виграв “Селянську родину” в лотерею, тому картина стала належати йому. Далі картина перейшла у власність до сім’ї Лазаревських.

Так дана картина була у власності:

  • В. О. Єзучевського
  • М. М. Лазаревського (згодом Ф. М. Лазаревського, та О. Ф. Лазаревської
  • М. І. Янжул
  • Всеукраїнський історичний музей ім. Т. Г. Шевченка, Київ. (з 1928 року)
  • Галерея картин Т. Г. Шевченка (в Харкові)
  • Київський державний музей українського мистецтва.
  • Центральний музей Т. Г. Шевченка, Київ.

В 1939 р. була виставлена на Республіканській ювілейній шевченківській виставці в Києві.
В 1951 р. картина експонувалась у Москві, на виставці образотворчого мистецтва Української РСР.
Зараз картина “Селянська родина” займає почесне місце в Київському національному музеї Тараса Шевченка.


Від автора

Невідомо, чи картина була взята з пам’яті Тараса Григоровича, (можливо, під час подорожі йому вдалося помилуватись першими кроками синочка його знайомої сім’ї і він відобразив це на папері), або ж художник проводить аналогії між селянською родиною і Україною. Мати - ненька Україна, така ніжна і лагідна, яка оберігає свого синочка, а батько - це захисник України.

Катерина Коломоєць